2 minuty dziennie dla ratowania ziemi – Międzynarodowy Dzień Ziemi

Posted: 23 kwietnia 2011 in Ekologia, Ekologia na co dzień!, oszczędzanie energii
Tagi: , , , , ,

Ekologia to nie tylko wielkie międzynarodowe akcje zbierania śmieci, przywiązywanie się do drzew czy wielotygodniowe koczowanie w namiotach na podmokłym terenie, aby nie dopuścić do wycięcia cennego lasu. Nie musisz posuwać się aż tak daleko, aby ratować naszą planetę.
Międzynarodowy Dzień Ziemi to idea szczytna, ale tylko przypominająca o tym, że o naszą planetę trzeba dbać na co dzień. Ważnym jest, aby uwierzyć, że nawet niewielka zmiana myślenia i średnio dwie minuty dziennie wystarczą do osiągnięcia zaskakujących rezultatów. Wśród naszych propozycji z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Segreguj śmieci, zakręcaj wodę
Wszyscy wiemy, że powinno się ograniczyć zużycie wody i energii, a segregowane śmieci wrzucać jedynie do odpowiednich pojemników. Z pewnością nie wszyscy wiedzą jednak, jak wielkie ma to znaczenie. Jeśli zlikwidujemy przeciekający kran, z którego co 3 sekundy spływa kropla wody, zaoszczędzimy 1 700 litrów wody rocznie. Wpłynie to pozytywnie nie tylko na środowisko, ale także na domowy budżet.

Kolejne oszczędności przyniesie nam branie na co dzień krótkiego prysznica zamiast kąpieli w wannie pełnej wody. W trakcie 5 minut pod prysznicem zużywamy ok. 50 litrów wody, natomiast podczas kąpieli zużycie wzrasta już do ok. 120 litrów.

Jak podkreślają ekolodzy, wystarczy też, że każdy z nas wrzuci w ciągu roku jeden słoik po dżemie do specjalnego kontenera na szkło, zamiast do tradycyjnego śmietnika, a na wysypiska trafi 10 000 ton szkła mniej.

W zmniejszeniu tempa wzrostu gór odpadów jakie zaczynają szczelnie przykrywać Matkę Ziemię pomocne będzie także używanie materiałowych toreb wielokrotnego użytku, zamiast jednorazowych reklamówek rozkładających się kilkaset lat.

Gaś światło – będziesz bogatszy
Czy wiesz, że nawet w trybie czuwania sprzęty lub ładowarki podłączone do prądu pobierają energię elektryczną? Dlatego nigdy nie zapominaj wyciągnąć wtyczki z gniazdka, jeśli już czegoś nie używasz.

Jak podaje w swoim raporcie Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii, wyłączenie tylko połowy urządzeń pozwoliłoby ograniczyć emitowanie CO2 o 1 mln ton w skali roku. Kupując nowe urządzenia warto zatem zwrócić uwagę na klasę energooszczędności. Sprzęty oznaczone symbolem „A” lub „A+” przyniosą duże oszczędności coraz droższej energii i pomogą ograniczyć emisję szkodliwych gazów CO2.

Eko-produkty
Jeśli to wszystko jest dla Ciebie codziennością, możesz wspiąć się na drugi poziom ekologii. Po produkty takie jak ekologiczna żywność czy kosmetyki sięga coraz więcej osób. Nie wszyscy wiedzą jednak, że istnieje coś takiego tak ekologiczne środki czystości. Mają one korzystny wpływ nie tylko na środowisko, ale także na nasze zdrowie, ponieważ zmniejszają ryzyko alergii i uczuleń.

Ekolodzy udowadniają, że każdy środek czystości da się zastąpić jego bliższym natury i równie skutecznym odpowiednikiem. Do najpopularniejszych należą orzechy do prania (można je kupić w eko-sklepach i w internecie), które zastąpią tradycyjne proszki do prania, a także ocet połączony z sodą oczyszczoną – naturalny detergent, który poradzi sobie z każdą plamą na podłodze i kosztuje bez porównania mniej niż jakikolwiek zachwalany w reklamach specyfik.

Eko-rodzicielstwo

Ekologiczna postawa nie pojawia się z dnia na dzień. Najlepiej kształtować ją już od dzieciństwa. Coraz więcejmłodych rodziców wymienia się opiniami i pomysłami na specjalnych portalach internetowych i już bardzo wcześnie zaczynają uwrażliwiać swoje dzieci na potrzeby natury. Sami także nie stronią od zachowań proekologicznych, a przynajmniej antykonsumpcyjnych.

Warto pamiętać, że malutkie dziecko nie potrzebuje tony plastykowych i pluszowych zabawek oraz niezliczonej ilości ubrań z najnowszych dziecięcych kolekcji. Dzieci w zawrotnym tempie wyrastają ze swoich ubrań i niekiedy może się okazać, że niektórych z nich nie zdążyły założyć ani razu. Dlatego warto kupować ciuszki z drugiej ręki lub wymieniać się nimi z mamami starszych dzieci. W ten sposób przedmioty zyskują nowe życie i nie trafiają bezpośrednio na wysypisko śmieci.

Jest to nie tylko tańsze, ale i zdrowsze dla skóry, ponieważ dzięki wielokrotnemu praniu zostały już pozbawione szkodliwych substancji, stosowanych do ich produkcji. Także używane zabawki są bezpieczniejsze dla dziecka, gdyż w miarę upływu czasu toksyczne substancje zdołały się z nich ulotnić.

Na portalach internetowych coraz częściej można znaleźć też ogłoszenia o zorganizowanych wymianach ubrań, nie tylko dziecięcych. To czysta oszczędność, a także miła zabawa.

Przyroda zamiast zabawki
Może ciężko w to uwierzyć, ale dzieci nie potrzebują coraz to nowszych zabawek. Znacznie korzystniej na ich wyobraźnię wpływają przedmioty samodzielnie stworzone oraz te, które można znaleźć podczas każdego spaceru. Zamiast pędzić do sklepu po kolejną plastikową lalkę, zrób w misce wyścigi łódeczek z łupinek po orzechach lub z kory drzewa, kasztanowe ludki, zupę dla lalek z liści i żołędzi, stemple z ziemniaków albo po prostu domek z koca i poduszek.

Jeśli nie posiadasz domu z ogrodem możesz urządzić go do na swoim parapecie. Razem z dzieckiem zasadźcie szczypiorek, zioła i kiełki, które nawet zimą dostarczą niezbędnych witamin, a także ciekawych obserwacji przyrodniczych. Dobra zabawa i rozwój wyobraźni dziecka gwarantowane.

Kiedy nie ma się nawet tak krótkiej chwili lub pomysłu na to, jak można przygotować np. papierowe zamiast sztucznych ozdób na choinkę lub drewnianych zabawek dla dziecka zawsze można po prostu wesprzeć finansowo wybraną organizację ekologiczną, która zrobi za nas coś dobrego dla ziemi.

Monika Jesionkiewicz-Branas

Reklamy
Komentarze
 1. dambomam.pl pisze:

  Uwaga!
  Trwa akcja „Lato z Dambomam.pl”. Zapraszamy wszystkich do bezgotówkowych licytacji na portalu http://www.dambomam.pl.
  Dla każdego kto wystawi przedmiot w kategorii „lato” 100 punktów plus 50 EXTRA!
  Także jeszcze niezalogowani użytkownicy mają szansę na licytację. Wystarczy się zarejestrować, dodać zdjęcie- i już otrzymujesz punkty potrzebne podczas aukcji.
  Do odebrania nowe kostiumy kąpielowe ze sklepu gWINNER, torba firmy David Jones ze sklepu BagiBagi.pl, Dodatkowo codziennie pojawiają się nowe przedmioty.
  Nie czekaj- licytuj już dziś!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s