Aspiryna na raka

Posted: 10 grudnia 2010 in lekarstwo
Tagi:

Naukowcy ogłosili, że codzienne przyjmowanie niewielkich dawek aspiryny zmniejsza ryzyko śmierci z powodu nowotworu. Potwierdza to reputację popularnej białej tabletki jako najbardziej niezwykłego leku na świecie.

Już wcześniej wykazano, że codzienna dawka tego popularnego leku zmniejsza zagrożenie zawałem serca i udarem mózgu u osób z grupy ryzyka. Wyniki badań opublikowane ostatnio w czasopiśmie medycznym „Lancet” wykazują, że aspiryna ma również silne działanie profilaktyczne wobec chorób nowotworowych. Możliwe, że jest ono szersze, niż na to wskazują zebrane dotychczas dowody.

Choć lekarze, którzy przeprowadzili badania zaznaczają, że nie jest ich rzeczą zalecanie przyjmowania aspiryny, główny autor, 46-letni prof. Peter Rothwell z uniwersytetu w Oksfordzie przyznaje, że brał aspirynę w ciągu ostatnich dwóch lat. Korzystna dawka to 75 mg – ćwierć standardowej tabletki (300 mg). Niektóre apteki sprzedają tabletki zawierające małą dawkę, ale po wyższej cenie. Już wcześniej wykazano, że codzienna dawka tego popularnego leku zmniejsza zagrożenie zawałem serca i udarem mózgu u osób z grupy ryzyka. Wyniki badań opublikowane ostatnio w czasopiśmie medycznym „Lancet” wykazują, że aspiryna ma również silne działanie profilaktyczne wobec chorób nowotworowych. Możliwe, że jest ono szersze, niż na to wskazują zebrane dotychczas dowody.

http://portalwiedzy.onet.pl/4868,11127,1632991,1,czasopisma.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s